Rozwój polskiej geodezji
Rozwój polskiej geodezji jest ściśle powiązany z ukształtowaniem terenu na obszarze kraju oraz stopniem rozbudowy dróg wytyczanych w ciągu ostatnich lat. Dlatego jednym z głównych zadań stawianych polskim geodetom jest udział w pracach mających na celu budowę nowych autostrad i rozbudowę już użytkowanych dróg, które nie odpowiadają potrzebom współczesnych kierowców. Wśród zleceń przyjmowanych przez polskich geodetów znajdują się także zlecenia pochodzące od osób prywatnych chcących wprowadzić się do nowych domów i mieszkań. Widać więc, że chociaż główne cele stawiane polskim geodetom nie różnią się zbytnio od zadań wykonywanych przez geodetów pracujących w innych krajach, to jednak rodzimi geodeci muszą podchodzić nieco inaczej do wykonywanej przez siebie pracy.
Geodezja jako nauka
Geodezja jest jedną z dziedzin nauki. Naukowe podejście do uprawiania geodezji pozwala na tworzenie prawdziwie fachowych map i wykonywania pomiarów pozwalających na poznawanie zasobów gruntowych, które można wykorzystywać w celach rozbudowy obszarów miejskich czy dróg i autostrad. W ten sposób czysto teoretyczne cele uprawiania geodezji łączą się z jej celami praktycznymi pozwalającymi na przykład na budowę nowych osiedli mieszkalnych czy wytyczanie posesji gotowych pod zabudowę. Ustalenia geodezyjne mogą być jednocześnie wykorzystywane w badaniach prowadzonych przez naukowców powiązanych z pozostałymi dziedzinami naukowymi nastawionymi na poznawanie zasobów ziemskich i samego ukształtowania terenu.
Ogłoszenia geodezyjne
Obecnie na polskim rynku działa wielu geodetów pracujących samodzielnie i tworzących większe firmy geodezyjne. Dlatego właściciele poszczególnych firm starają się na różne sposoby docierać do poszczególnych klientów, którzy będą korzystali z usług podczas budowy nowych dróg czy wytyczania terenów posesji mieszkalnych. W tym celu zamieszczają ogłoszenia w prasie, radiu, telewizji i Internecie, starają się także tworzyć geodezyjne bazy danych. Ważne jest również to, aby geodeci dbali o umieszczanie ich danych adresowych w ogólnodostępnych spisach usługodawców oraz posiadanych przez nich numerów telefonów w książkach telefonicznych. Mogą oni również wydawać opracowywane przez siebie poradniki, z których korzystać będą osoby mniej znające się na realiach przeprowadzania prac geodezyjnych.