Psychoterapia Kraków

mi emocjami. Psychoterapeuta jest ogólnie osobą, która stara się wyznaczyć sposób myślenia osobie chorej, a przy tym udziela jej potrzebnego wsparcia. Jedną ze skuteczniejszych rodzajów psychoterapii jest terapia grupowa. Polega o

Psychoterapia Kraków Psychoterapia Kraków

Psychoterapia jest jedną z metod leczenia ludzkiej psychiki. W trakcie psychoterapii osoby na nią uczęszczające uczą się myśleć w konkretny sposób, radzić sobie z lękami, gwałtownymi emocjami. Psychoterapeuta jest ogólnie osobą, która stara się wyznaczyć sposób myślenia osobie chorej, a przy tym udziela jej potrzebnego wsparcia. Jedną ze skuteczniejszych rodzajów psychoterapii jest terapia grupowa. Polega ona na zebraniu niewielkich grup ludzi, którzy zmagają się z tym samym schorzeniem, problemem. Tego typu terapia często jest nazywana grupami wsparcia, ponieważ przede wszystkim na sesjach udziela się wsparcia osobom, które zmagają się z tymi samymi problemami. Oczywiście na takich sesjach również obecny jest psychoterapeuta, który zadaje pytania, prowadzi ogólnie całe spotkanie. Grupy wsparcia mają przede wszystkim na celu pokazanie osobom chorym, zmagającym się z problemami, że nie tylko one zmagają się z podobnymi problemami. Jeżeli widzi się, że ktoś kto ma podobne problemy z upływem czasu i przy odpowiednich staraniach zaczyna radzić sobie lepiej, to ma się świadomość tego, że on też może sobie z takim problemem poradzić. Ponadto lepiej określony problem zrozumieją osoby, które również się z nim zmagają. Przy schorzeniach typowo psychicznych niezwykle ważne dla każdego pacjenta jest zrozumienie, dlatego też wśród osób posiadających podobne doświadczenia z pewnością poczuje się lepiej, swobodniej, a to tylko może pomóc w wyzdrowieniu. Dlatego też terapie grupowe są tak bardzo skuteczne.

Czym jest dla nas psychoterapia? Jak traktowane są przez nas spotkania z lekarzem tej specjalności? Co myślimy o ludziach, którzy biorą udział w takich spotkaniach, w regularnej terapii psychologicznej? Na ogół nie myślimy o nich dobrze. Nawet, jeżeli sprawa mogłaby dotyczyć kogoś bliskiego. W społeczeństwie panuje już od bardzo długiego czasu błędny stereotyp, że ludzie uczęszczający do psychologa lub do psychiatry są wariatami, których należy omijać z daleka, ponieważ mogą oni coś nam zrobić. Tak, może jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak było. Jednak obecnie wiele osób zgłaszających swoje problemy nie ma wariactw, które mogą doprowadzić do drastycznych czynów. W dużej mierze są to ludzie, którzy są wyczerpani psychiczne nie wiedzący jak mają odzyskać radość życia lub też chcą oni naprawić relacje ze swoimi najbliższymi, ponieważ gdzie zagubili pewne poczucie bliskości np. w pogoni za pieniądzem. Terapia grupowa lub terapia indywidualna może być często jedynym ratunkiem przed popełnieniem jakiejś głupoty, np. samobójstwa. Spotykanie się z psychologiem na terapii może być traktowane przez nas poważnie. Nie należy jednak szykanować osób, które uczęszczają na takie spotkania, ponieważ w ten sposób możemy wyrządzić im krzywdę. Zawsze należy okazać im wsparcie, dobre słowo i nigdy nie należy zostawiać takich osób. Chyba, że sam lekarz orzeknie, iż dana osoba musi być izolowana od społeczeństwa, to można jak najbardziej w trosce o swoje bezpieczeństwo i życie zrezygnować z kontaktów z daną osób.

Żyjemy w czasach, kiedy zdecydowana większość osób dorosłych zgłasza zapotrzebowanie na wizyty u psychoterapeuty. Dlaczego tak się dzieje, że potrzebna jest nam psychoterapia? Ponieważ żyjemy w ogromnym pędzie. Ludzie chcą zarobić dużą ilość pieniędzy. Biegamy ze stanowiska na stanowisko, aby móc zarobić na swoje i swoich bliskich potrzeby. Nie jest to spowodowane tym, że chcemy mieć coraz więcej. Jest to raczej spowodowane tym, że ceny wokół coraz bardziej idą w górę. Jeżeli chcemy mieć co jeść, to musimy pracować - logiczne. Przy czym brakuje nam jednak czasu na odpoczynek, na regenerację. Jesteśmy coraz bardziej zestresowani, a co za tym dalej idzie, jesteśmy bardzo nerwowi. To dalej prowadzi do tego, że jest nam potrzebna osoba, która jest w stanie wyprowadzić nasze nerwy na dobrą drogę. Dlatego nie ma się czemu dziwić, że coraz częściej potrzebna jest nam pomoc psychoterapeuty, który powie nam, czy będzie nam potrzebna terapia indywidualna lub też terapia grupowa. Czasem może okazać się, że dobrym wyjściem będą spotkania w grupie, aczkolwiek nie każdy ma na tyle dużo w sobie odwagi, aby na forum opowiedzieć o swoich problemach, o swoich nerwach. Czasem mogą pomóc tylko spotkania jeden na jeden. Niezależnie od formy spotkań - najważniejsze, aby te spotkania pomogły. Nerwy niepotrzebnie odbijają się potem na relacjach z innymi osobami, nawet z członkami naszej rodziny. Warto więc zadbać o ich poprawną formę, aby pogoń za pieniądzem nie spowodowała całkowitego rozpadu naszej rodziny.

Gdyby ludzie częściej chodzili do psychologa i korzystali z pomocy psychiatry, to byłoby nas dużo więcej na świecie. A ponieważ w połowie przypadków wymagających konsultacji, sesji lub leków ludzie nie korzystają z pomocy specjalistów, to dlatego dochodzi do wielu samobójstw. Obecnie wielu młodych ludzi zmaga się z depresją, która zatruwa im życie, zabiera chęć do działania, załamuje i prowadzi do prób samobójczych, z których wiele jest udanych. A przecież depresja jest chorobą wyleczalną. Trzeba tylko wybrać się do specjalisty, który przypisze odpowiednie leki antydepresyjne. Bardzo skuteczne, nieuzależniające leki nowej generacji. Czasem wystarczy tylko odwiedzić gabinet psychologa i porozmawiać z psychologiem. Dobre efekty daje również psychoterapia indywidualna. A potem terapia grupowa, podczas której człowiek widzi, że nie jest sam ze swoim problemem. Widzi, że inni ludzie również borykają się z wieloma problemami i ze swoim zdrowiem, a raczej jego brakiem. Takie spotkania grupowe bardzo pomagają wyjść z depresji, z nerwicy, czy z uzależnienia. Psychologia i psychoterapia są bliźniaczo do siebie podobne, jednak nie są tym samym. Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń osobowości. Natomiast pomoc psychologiczna zajmuje się pacjentem potrzebującym pomocy, u którego nie jest zdiagnozowana żadna choroba psychiczna, ani żadne zaburzenie. W Polsce do wykonywania zawodu psychoterapeuty uprawnione są tylko te osoby, które posiadają dyplom lekarza, są psychologami, albo absolwentami pedagogiki i resocjalizacji. I ukończyły studia podyplomowe z zakresu psychoterapii.

Tak na prawdę to każdy człowiek w jakimś okresie swojego życia potrzebuje pomocy psychologa, czy nawet psychoterapii. Tylko nie każdy korzysta z takiej pomocy mając problemy typu psychologicznego. Przynajmniej tak jest w naszym kraju. Większość ludzi w Polsce woli żyć w cierpieniu i dusić w sobie dręczące ich problemy natury psychologicznej niż pójść do psychologa lub psychoterapeuty. A szkoda, bo psychoterapia jest dobrą metodą psychologiczną. I potrafi znacznie podnieść jakość zdrowia psychicznego. A tym samym podnieść ogólnie jakość życia pacjenta. Psychoterapia indywidualna i terapia grupowa może pomóc poradzić sobie z dokuczliwymi zachowaniami, emocjami, myślami, obsesjami. Tym bardziej, że techniki psychoterapeutyczne są oparte na dowodach naukowych. Istnieją różne techniki i formy psychoterapeutyczne. Jedno co je łączy, to nakaz regularnego spotykania się z terapeutą lub z psychologiem i grupą terapeutyczną. Będąc u psychologa lub psychoterapeuty nie musimy obawiać się rozgłosu, gdyż jest to zawód zaufania publicznego. Bo specjalista taki podobnie, jak lekarz, czy prawnik nie będzie na prawo i lewo wydawał powierzonych mu podczas wizyty tajemnic. Sam zawód psychoterapeuty i psychologa nie jest zawodem nowym. Już w starożytności np. Arystoteles formułował teorie psychologiczne. Natomiast psychoterapia nowożytna powstała jako integralna cześć psychoanalizy. Psychoterapię można podzielić na dwie dziedziny, które różnią się od siebie. Jest to poradnictwo psychologiczne i ścisła psychoterapia.


© 2019 http://transport.malbork.pl/